Knjižnica Instituta za etnologiju i folkloristiku osnovana je 1948. godine s osnutkom Instituta. Specijalna je knjižnica poluotvorenog tipa, prvenstveno namijenjena znanstvenoistraživačkom radu zaposlenika. Specijalizirana je za područje etnologije i folkloristike, etnomuzikologije, slavistike, kulturne i socijalne antropologije. Knjižnica obuhvaća važna i rijetka domaća i strana izdanja te je po dragocjenosti fonda jedinstvena u Hrvatskoj. Sadrži 40.300 svezaka monografske i periodične građe te 230 naslova tekućih časopisa. Osim računalnog kataloga knjiga, periodike te drugih specijaliziranih baza podataka (npr. plesa, etnoloških referenci), posebnu važnost pridajemo postepenoj digitalizaciji kartičnih kataloga (abecedni, stručni, mjesni) te tematskih kataloga i specijaliziranih kartoteka (npr. Kartoteka tiskanih zbirki narodnih pjesama, pripovjedaka, poslovica i popijevaka). Osim redovitih poslova bibliotečne obrade te nabavke i posudbe knjiga, knjižnica se bavi razmjenom knjiga i časopisa sa 143 ustanove u zemlji i inozemstvu. Uz bibliotečnu, dokumentacijsku i informacijsku djelatnost knjižnica je uključena i u izdavačku djelatnost klasifikacijom članaka za časopis Narodna umjetnost, te u informatičku djelatnost radom na razvoju baza podataka i digitalizaciji građe.
Knjižnica se u mnogim svojim aktivnostima nadovezuje te je tijesno povezana s Dokumentacijom Instituta koja sadrži jedinstveni fundus folklorističkih i etnografskih dokumenata i gređe (fono, foto, rukopisa, mgtf., filmova i dr.) o hrvatskoj tradicijskoj kulturi dvadesetog stoljeća, o drugim narodnostima u Hrvatskoj kao i o Hrvatima izvan Hrvatske.
Rješenjem Ministarstva kulture RH i Regionalnog zavoda za zaštitu spomenika kulture u Zagrebu Dokumentacija i knjižna građa Instituta za etnologiju i folkloristiku zaštićene su kao kulturno dobro 2014. godine.
Od svog osnutka Knjižnica Instituta intenzivno surađuje sa svim knjižnicama u gradu Zagrebu. Od kontinuirane suradnje s Nacionalnom i sveučilišnom knjižnicom na brojnim područjima knjižnične djelatnosti – dostavljanja obaveznog primjerka, sudjelovanja u radu Sekcije za specijalne knjižnice, kao i uključivanjem u brojne radionice, programe i skupove. U okviru međuknjižnične razmjene publikacija surađuje s brojnim specijalnim, školskim i visokoškolskim knjižnicama. Osobitu suradnju ostvarila je tijekom četrdesetogodišnje suradnje (1982.-2022.) s Knjižnicom Medveščak KGZ-a na postavljanju izložbi, a surađuje i s drugim sastavnicama Knjižnica grada Zagreba. Ujedno je uključena u projekt Znameniti.hr na digitalizaciji i objavi građe o znamenitim Hrvatima koji okuplja knjižnice HAZU, NSK, LZMK, KGZ, MUO i ICARUS. Knjižnica kontinuirano sudjeluje u manifestacijama Noć knjige i Mjesec hrvatske knjige.
Na polju suradnje s glazbenim udrugama, muzičkim knjižnicama, arhivima i dokumentacijskim centrima Knjižnica Instituta surađuje s HUMKAD-om i Komisijom za glazbene knjižnice HKD-a.
Posudba publikacija omogućuje se samo suradnicima Instituta, a korištenje literature i pregledavanje baze podataka u čitaoničkom dijelu knjižnice omogućuje se svim vanjskim korisnicima. Odnosno građa pohranjena u Knjižnici Instituta dostupna je svim ustanovama i pojedincima zainteresiranim za njezinu primjenu u znanosti, obrazovanju, umjetnosti i kulturi, te u kulturnom amaterizmu prema Pravilniku o korištenju građe.
Kontakt: biblioteka@ief.hr
Voditeljica: Anamarija Starčević Štambuk
01 4596702, ams@ief.hr
Knjižničarka: Mihaela Blagaić Kišiček
01 4596703, mihaela@ief.hr
Knjižnica je za vanjske korisnike otvorena radnim danom (osim utorka) od 9 do 15 sati.