e-mail: nina@ief.hr
Nina Čolović diplomirala je 2015. primijenjenu lingvistiku i bohemistiku na Filozofskom fakultetu u Zagrebu, a trenutno radi na doktorskom istraživanju metodologije u kritičkoj analizi diskursa i mogućnostima primjene Fairchoughova dijalektičko-relacijskoga modela u razmatranjima konstrukcije obrazovanja i jezičnih politika na kojima se obrazovanje gradi.
Od početka 2025. zaposlena je kao asistentica u Institutu za etnologiju i folkloristiku na znanstveno-istraživačkom projektu Normalnost i nelagoda (NORMANEL) (2025.-2017). Na projektu sagledava načine na koji se govorne prakse modeliraju i usmjeravaju u izgradnji (ili sputovanju) kulturno razgranate svakodnevice na banijskom prostoru. Isto tako, zanima je kako jezik sudjeluje u reprodukciji nasilja i eksploatacije u ekonomski i socijalno napuštenim kontekstima te kako transformacije u modeliranju znanja o njima mogu generirati i drugačije odnose i oblike zajedništva.
Suradnica je na projektu Pravnoga fakulteta u Zagrebu, Rodna dimenzija hrvatske manjinske politike (2024.-2025.), te na projektu Arhiva Srba Jezik i kultura Srba u Hrvatskoj (2025.-2027.). Surađivala je i na međunarodnom znanstvenom projektu Odsjeka za lingvistiku Filozofskog fakulteta u Zagrebu, zagrebačkog vrtića Medveščak i suradničkih vrtića u Litvi, Turskoj i Italiji te Udruge Blaberon za poticanje čitanja među djecom i mladima Listen, talk, spell, act (LTSA) (2017.-2019.).
Od 2011. do 2015. studenticom je istraživačicom na razvoju i vrednovanju psiholingvističkim testova za osobe s afazijom i drugim jezičnim teškoćama u Psiholingvističkom laboratoriju Odsjeka za lingvistiku Filozofskog fakulteta u Zagrebu, surađujući s Poliklinikom za rehabilitaciju govora i slušanja SUVAG i logopedskim timom KBC-a Sestre Milosrdnice u Zagrebu. S kolegicama i kolegama je za taj rad dobila 2013. nagradu Filozofskog fakulteta u Zagrebu „Filip Marković“, za zapažene znanstvene, umjetničke, stručne i sportske rezultate u prethodnoj kalendarskoj godini.
Od 2015. do 2025. radila je kao lingvistkinja istraživačica u Arhiva Srba u Hrvatskoj (znanstvenom odjelu Srpskoga narodnog vijeća u Zagrebu) na historijskim i suvremenim istraživanjima sociolingvističkih relacija na postjugoslavenskom prostoru, s posebnom pažnjom usmjerenom na promjene generirane ratom devedesetih. U svome radu, sagledavala je različite pristupe i modele izgradnje kritičke analize diskursa sagledavajući načine na koji se oblikuju obrazovni, medijski, pravni i historiografski diskurs.
Od 2019. do 2023. držala je mjesto i voditeljice Odjela za obrazovanje u istoj instituciji. Kao voditeljica Odjela za obrazovanje, radila je direktno sa školama i nastavnicima u obrazovanju na manjinskim jezicima i pismima, s posebnom pažnjom usmjerenom na organizaciju i provedbu Modela C, uvezujući perspektive iz obrazovanja na srpskom jeziku i ćiriličnom pismu s iskustvima obrazovanja na češkom, romskom i bajaškom, talijanskom i drugim manjinskim kontekstima.
Koautorica je znanstvene monografije „Proizvodnja Drugoga: Srbi u hrvatskim dnevnim novinama“ (s istraživačkom novinarkom Tamarom Opačić, iz 2017. godine) i kourednica znanstveno-stručnog zbornika „Lica i naličja obrazovanja: Interkulturalnost i obrazovanje na manjinskim jezicima i pismima (s profesoricom s Pravnog fakulteta Antonijom Petričušić, iz 2023. godine). Objavila je niz znanstvenih i stručnih radova u zbornicima i časopisima, kao i predstavljala svoj rad kontinuirano na međunarodnim i domaćim znanstvenim konferencijama i stručnim skupovima.
Njezini se interesi rastežu preko šireg spektra društveno-humanističkih znanosti i područja rada, zastajući, između ostaloga, na analizi diskursa, kvalitativnim metodologijama (prije svega, analizi teksta kao području građenom od sredine 20. st. do danas), feminističkoj i kvir teoriji_praksi, teoriji socijalne reprodukcije, sociolingvistici, jezičnom planiranju, jezičnoj etnografiji, folkloristici i naratološkim teorijama, povijesti i kritici nacionalizma, eksperimentalnoj i radikalnoj pedagogiji, povijesti obrazovanja te spletu drugih tema. Surađuje sa spektrom progresivnih institucija, udruga i kolektiva od 2012. do danas, na pripremi raznih analiza i edukacija. Dugogodišnja je predavačica na zagrebačkim Mirovnim studijima, Antikapitalističkom seminaru (Subversive Festival) i Školi za društveno-politički razvoj žena „Kata“ (Srpski demokratski forum), usmjerenom na obrazovanje žena u ruralnim i manjinskim kontekstima. Od ove godine sukoordinatorica je kolegija Uvod u kvir feminizam na Mirovnim studijima, koji provodi sa sociologom Amirom Hodžićem.
Piše novinske članke za društveni magazin Nada, tjednik Novosti, feministički portal VoxFeminae, teorijsko-politički portal Slobodni Filozofski te druge medije okrenute integraciji znanstvene spoznaje u izgradnju društvene promjene i dobrobiti ljudi i sredina u kojima žive.
Bibliografija: