Europska komisija, program Građani, jednakost, prava i vrijednosti (Citizens, Equality, Rights and Values programme – CERV) 2023. – 2024.

 

Voditeljica dr. sc. Sara Troglio

Koordinator:

Codici cooperativa sociale ONLUS (ITA)

facebook @CodiciRicercaIntervento

Instagram @codiciricerche

Viale Sondrio, 3

20124 Milano

CF/P.IVA 06275990965

tel.: +39.02.89053913

fax: +39.02.36560403

e-mail: codici@codiciricerche.it

 

Voditelj aktivnosti partnera IEF-a: dr. sc. Petar Bagarić, znanstveni suradnik

Suradnica IEF-a: dr. sc. Orlanda Obad, znanstvena suradnica

Ovu projektnu ideju razvili su Codici i partneri ne bi li potaknuli međunarodnu imultidisciplinarnu raspravu o novijoj europskoj povijesti i demokratskoj tranziciji nakon jugoslavenskih ratova, devedesetih, i tijekom formiranja samostalnih država sljednica. Temeljni koncept na kojem počiva projekt odnosi se na poimanje “doma” u ratnom i poslijeratnom razdoblju. Točnije, tema je nestajanje doma, njegova rekonstrukcija i pamćenje vezano uz dom u njegovom praktičnom i emocionalnom kontekstu. Širi je cilj projekta izravno se pozabaviti bremenitim naslijeđem zapadnog Balkana. Radi se o odnosu prema prošlosti koja je prepoznata kao značajna, problematična, kontroverzna i često neugodna i koja još nije prošla kroz procese stvaranja javnog pamćenja koji bi osigurali zadovoljavajuću rekoncilijaciju. Projekt je pored toga usmjeren i na poticanje međunarodne rasprave o nedavnoj europskoj povijesti, posebno demokratskom prijelazu nakon ratova devedesetih godina na području bivše Jugoslavije. Fokusira se na istraživanje posljedica masovnog raseljavanja tijekom tih sukoba te kako je to promijenilo živote i društva. Pojam “doma” se analizira u kontekstu ratnog raseljavanja, naglašavajući razaranje, stvaranje i prisjećanje doma u svim njegovim dimenzijama. Projekt istražuje odnos između prošlih događaja i sadašnjih društvenih akcija, s ciljem poticanja sudjelovanja mlađih generacija u reinterpretaciji prošlosti. Kroz usporedbu značenja “doma” među generacijama i zemljama, istražuje se kako su rat i raseljavanje oblikovali osjećaj pripadnosti. Projekt se integrira u poziv poticanja svijesti o europskoj povijesti i doprinosi analizi demokratskog prijelaza, naglašavajući važnost demokratskih standarda i prakse u novim demokracijama.

 

Više o projektu i rezultatima projekta na web stranici

https://mojdomproject.eu/

 

Partneri:

Hrvatska

DOCUMENTA CENTAR ZA SUOCAVANJE S PROSLOSCU UDRUGE

facebook @DocumentaZagreb

instagram @documentazagreb

 

INSTITUT ZA DRUSTVENA ISTRAZIVANJA U ZAGREBU

facebook https://www.facebook.com/profile.php?id=100057658261472

 

INSTITUT ZA ETNOLOGIJU I FOLKLORISTIKU

facebook @institutzaetnologijuifolkloristiku

 

Italija

CODICI RICERCA E INTERVENTO

 

APS LAPSUS LABORATORIO DI ANALISI STORICA DEL MONDO CONTEMPORANEO

facebook @Laboratorio.LAPSUS

instragram @laboratoriolapsus

 

Slovenija

MASKA LJUBLJANA

facebook @zavodmaska

instagram @zavod.maska

 

MIROVNI INSTITUT

facebook @mirovni.institut.si

instagram @mirovni_institut

 

Njemačka

UNIVERSITAET REGENSBURG

facebook @UR.Regensburg

instagram @uniregensburg

 

Funded by the European Union. Views and opinions expressed are however those of the author(s) only and do not necessarily reflect those of the European Union or CERV. Neither the European Union nor the granting authority can be held responsible for them.