Slušaonice starih ploča uz debatni klub organizirat ćemo dvaput u prvoj te po četiri puta u narednim godinama odvijanja projekta. Predviđamo da će one i osnažiti i proširiti postojeće skupine poklonika glazbi utisnutih na šelak pločama. Slušaonice starih ploča uz debatni klub su modus diseminacije, ali ujedno i potencijalni istraživački kontekst jer će se posjetitelji, naročito redoviti posjetitelji, kako predviđamo, vremenom utvrditi kao svojevrsna fokusna skupina.
Za programe Hrvatskog radija jednom u četiri mjeseca priredit ćemo priloge iz tematike projekta, ističući i elemente preplitanja diskografske industrije i radija. Jednako kao i slušaonicama starih ploča, radijskim prilozima nastojimo pridonijeti jačanju svijesti u javnosti o diskografskim izdanjima kao važnom dijelu kulturne baštine.
U prosincu 2023., voditeljiva projekta Naila Ceribašić osvrnula se na važnost projekta gostujući uz Koraljku Kuzman Šlogar i Tvrtka Zebeca u emisiji Znanstveni koncentrat s temom “Kako zaštititi glazbenu i plesnu tradiciju” na 3. programu Hrvatskog radija (ur. Rajka Rusan).
U studenom 2023., Jelka Vukobratović gostovala je u emisiji Plesnjak Radija Sljeme (ur. Jelena Ucović), predstavljajući prepjeve u ranoj domaćoj diskografiji.
U listopadu 2023., Jelka Vukobratović je u emisiji Coolturnet na radio Nacionalu najavila slušaonicu starih ploča “Dok mjesec sija jasno, naš gaučo pjeva glasno: domaći prepjevi na starim pločama“ koja se održala na Institutu za etnologiju i folkloristiku.
U travnju 2023., naša suradnica Nada Bezić gostovala je u emisiji Tragom glazbe urednice Gordane Krpan na 3. programu Hrvatskoga radija. Emisija je bila posvećena uspješnoj siječanjskoj slušaonici u Glini koja se 26.1.2023. održala u sklopu Projekta Diskograf, pa samim time i starim “šelak” pločama i Beati Devčić Domić, udovici skladatelja Natka Devčića. Ona je u posljednje vrijeme u fokusu javnosti zbog svoje bogate baletne karijere i djelovanja u Ansamblu “Lado” od samog osnutka 1949. godine. Budući da je bračni par Devčić imao stare “šelak” gramofonske ploče, prof. Devčić-Domić bila je gošća slušaonice u Glini, pokazavši se kao izvrstan sugovornik i dobar poznavatelj povijesti grada u kojem je rođen njezin suprug.
U travnju 2023., suradnica Jelka Vukobratović održala je predavanja “Jugotonov ‘prozor na zapad’: Strana popularna glazba u ranoj jugoslavenskoj diskografiji” u sklopu Ljetnog semestra Centra za kulturološka i povijesna istraživanja socijalizma na Rado Rojcu (ur. Nevena Trgovčić). Razgovor je dostupan ovdje.
Prošlog studenog, naša je suradnica Nada Bezić gostovala u emisiji Tragom glazbe urednice Gordane Krpan na 3. programu Hrvatskoga radija. Bezić je u emisiji govorila o počecima diskografske industrije u Zagrebu koji sežu u 1927. godinu, kad je s radom započela tvornica ploča Edison Bell Penkala. U priči o tim prvim “šelak” pločama, Bezić nas je odvela u šetnju prostorima u Zagrebu gdje su se proizvodile i slušale ploče, ali i gdje se na glazbu s ploča plesalo. Predstavila je glazbu u izvedbi legendarnih izvođača: Vlahe Paljetka, Andrije Konca i Ive Robića. Usto, priredila je i nekoliko primjera s ozbiljnijom glazbom Verdija i Chopina.
Projektna suradnica Tanja Halužan gostovala je u emisiji Kajkavijana urednice Ane Lacković Varga na Radio Sljemenu 13. listopada 2022. Tu je večer predstavila kajkavski repertoar snimljen na rane šelak ploče diskografskih kuća EBP, Elektroton i Jugoton koje su u prvoj polovici 20. stoljeća djelovale u Zagrebu.
U četvrtak, 16. lipnja 2022., naša je suradnica Nada Bezić gostovala u emisiji Nepregledno blago urednice Vesne Jurić Rukavine na Radio Sljemenu. U emisiji slušajte o Irmi Poak, hrvatsko-slovenskoj kraljici opereta koja je u jednom trenutku svog života postala „upraviteljicom gramofonskog salona“, tj. trgovine zagrebačke tvornice Edison Bell Penkala u Oktogonu. Tamo su joj redovito kroz ruke prolazile i ploče njezina supruga, poznatog Aleksandra Ace Biničkog…
U nedjelju, 12. prosinca 2021., naša je suradnica Irena Miholić gostovala u emisiji Bakina škrinjica urednice Karmen Valente na Radio Quirinusu. U razgovoru slušajte o glazbenim vrstama, žanrovima tradicijske, popularne i umjetničke glazbe, notnom izdavaštvu i zanimljivostima iz svijeta rane diskografske industrije.
U petak, 26. studenoga 2021., gostovali smo u emisiji Putovi hrvatske glazbe urednice Ive Lovrec Štefanović koja se emitirala na 3. programu Hrvatskoga radija. Gošće emisije bile su voditeljica projekta Naila Ceribašić, suradnica Irena Miholić i doktorandica Dora Dunatov s Instituta za etnologiju i folkloristiku, te suradnice Željka Radovinović i Jelka Vukobratović s Muzičke akademije u Zagrebu. U emisiji smo govorili o napretku i izazovima istraživanja unutar našega projekta.
Snimka emisije dostupna je ovdje.
Citat iz najave emisije: “…O stanju tragova te značajne povijesti glazbe, odnosno glazbenog tržišta, o ostvarenome i zacrtanom, o glazbi koja uvijek donosi iznenađenja, uz preslušavanje nekih karakterističnih primjera, te uz ulomak iz emisije koja je predstavila jednog od strastvenih kolekcionara šelak ploča Ivana Mirnika…”
U utorak, 6. srpnja 2021., predstavili smo projekt na Radiju Križevci u emisiji Ne dirajte mi krugove urednika Ratka Matića. Gošća emisije bila je Jelka Vukobratović. Emisija je bila posvećena ranoj hrvatskoj diskografiji, pri čemu je poseban naglasak bio stavljen na popularno-glazbeni repertoar snimljen na ploče Edison Bell Penkale. Osim tog, razgovaralo se i o sprezi s kabaretskom scenom međuratnog Zagreba. Predstavljena je i prva gramofonska ploča na kojoj je snimljena „spelancija po križevačkim štatutima“, igrano-pjevana inscenacija tradicionalnih križevačkih vinskih regula.
To 1334. izdanje nagrađivane kulturne i popularno-znanstvene emisije „Ne dirajte mi krugove“ emitirano je u eteru Radio Križevaca na 96.60 MHz.
Snimka je dostupna na sljedećoj poveznici: https://futurehub.krizevci.eu/repo/ne-dirajte-mi-krugove.
U ponedjeljak, 21. lipnja 2021., na Trećem programu Hrvatskog radija s početkom u 19 sati, emitirana je emisija Tradicijska glazba autorice Sonje Gospodnetić. U prvom dijelu jednosatne emisije o projektu su pričali Joško Ćaleta, Tanja Halužan i Dora Dunatov.
U ciklusu Oda-birano, urednice Ive Lovrec-Štefanović, predstavljena je premijera dokumentarno-glazbene priče Dvadeset metara gramofonskih ploča – zbirka Ivana Mirnika. Emisija je prezentirala zanimljive detalje o rijetkoj kolekciji šelak ploča uglednog arheologa Ivana Mirnika. Veliku je zbirku šelak ploča (prethodnica vinila) Ivan Mirnik započeo sakupljati još krajem 1950-tih, upravo kada su se prestale proizvoditi, a danas niti ne zna točan broj, pa se zato zbirka procjenjuje dužnim metrima polica. Posebnosti zbirke, koje je u razgovoru s Mirnikom istražila muzikologinja Nada Bezić, suradnica na projektu, nude raritete kao što je najstarija snimka neke skladbe u Zagrebu iz 1902. godine, te kratki insert finala opere “Tosca” u kojem je kao izuzetna rijetkost zabilježena interpretacija Milke Trnine. Više od 1600 svojih šelak ploča Ivan Mirnik je digitalizirao i putem posebnog YouTube kanala učinio dostupnim široj javnosti.
Poslušajte emisiju ovdje.
Naila Ceribašić, Željka Radovinović i Jelka Vukobratović govorile su o projektu 10. rujna 2020. u emisiji Nepregledno blago urednice Ane Lacković Varga na Radio Sljemenu. Osim stanja istraživanja, dostupnosti samih gramofonskih ploča, poticaja za otpočinjanje projekta i njegovih ciljeva, bilo je riječi o radu u tijeku na bazi podataka Hrvatska e-diskografija te ukratko o Vlahi Paljetku kao autoru prepjeva stranih pjesama na hrvatski i utjecaju stranih šlagera na njegove autorske pjesme. Kao glazbeni primjeri poslužile su pjesme “Jedan brodić mali” (nar. iz Dalmacije u obradi J. Gotovca) u izvedbi Zagrebačkog vokalnog kvinteta (S. Reinis, Z. Krček, M.Kuftinec, M. With, N. Bogdan) uz klavirsku pratnju V. Mutaka s prve ploče u izdanju Jugotona (J-1001, 1947.); “Capinera” (A. Giuliani) u izvedbi Vlahe Paljetka uz Jazz orkestar Schild – Vlahović (izdanje Edison Bell Penkala, Z-1411, 1928?, što je jedna od nekoliko Paljetkovih snimki ovoga poznatog talijanskog šlagera iz 1920-ih); te najpopularnija Paljetkova autorska pjesma “Marijana” u izvedbi autora uz orkestar Vlahović – Mahalup – Tomin (EBP, Z-2195, 1936?).
Emisiju možete poslušati ovdje.
24. listopada 2023., u Knjižnici Instituta za etnologiju i folkloristiku, održali smo slušaonicu starih ploča pod naslovom “Dok mjesec sija jasno, naš gaučo pjeva glasno: domaći prepjevi na starim pločama“. Prepjevi su činili velik dio rane domaće glazbene industrije i predstavljali vrstu kulturnog transfera, kako u tekstovima pjesama, tako i u glazbi. Slušaonicu starih ploča na temu prepjeva stranih pjesama na hrvatski i srpski, pripremila je suradnica Jelka Vukobratović s Odsjeka za muzikologiju Muzičke akademije u Zagrebu. Slušaonica se odvila u okviru Mjeseca hrvatske knjige koji je pod nazivom Književnost bez granica! posvećen književnim prevoditeljicama i prevoditeljima. Vidi više
26. siječnja 2023., održali smo slušaonicu starih ploča na 78 okretaja u Knjižnici i čitaonici Glina. Slušaonica je bila posvećena gramofonskim pločama na 78 ok/min iz privatne kolekcije bračnog para Devčić, koje se danas čuvaju u arhivu Odsjeka za povijest hrvatske glazbe HAZU. Slušaonicu naslovljenu “Iz dnevnog boravka Natka i Beate Devčić” organizirala je Nada Bezić, a pridružila joj se Beata Devčić-Domić. Vidi više.
7. studenog 2022., održali smo slušaonicu starih ploča na 78 okretaja u knjižnici Voltino u suradnji s Centrom za civilne inicijative. Slušaonica posvećena slušanju najranijih primjera kajkavskog repertoara snimljenog na šelak ploče bila je namijenjena suradnicima Centra. Vodila ju je suradnica Tanja Halužan.
U srijedu, 7. rujna 2022., održana je osma slušaonica starih ploča. Tog puta preselili smo na sjever Hrvatske, točnije u dvorište Galerije grada Krapine i obilježili Tjedan kajkavske kulture uz 57. Festival kajkavskih popevki. Slušaonicu je priredila Tanja Halužan, a u fokusu su bile ne samo najranije kajkavske popevke, već i drugi glazbeni i govoreni materijal s kajkavskim nariječjem koji se snimao na ploče EBP-a i Jugotona.
Vidi: Plakat
U utorak, 19. srpnja 2022., održana je sedma slušaonica starih ploča. Ovoga puta, koncept slušaonice prilagodio se novom ambijentu zagrebačkog bara RO&DO (Britanac, Ilica 73) koji je ugostio kolekcionara Mikulu Marušića Pederina i doktorandicu na projektu, Doru Dunatov. Oni su za publiku puštali talijanski jazz s Elektrotonovih ploča iz ostavštine odvjetnika Željka Martića na modernom, ali i na starom mehaničkom gramofonu. Na programu su bili razni plesovi većinom u izvedbi plesnih orkestara Kramer i Semprini, protagonista talijanskog jazza u 30-im i 40-im godinama prošlog stoljeća. Uz ugodno društvo na terasi zagrebačkog bara, od kojih je dio došao čuvši za događaj na Radio Sljemenu, slušaonica je potrajala više od dva sata.
U utorak, 3. svibnja 2022., održana je šesta u nizu naših slušaonica starih ploča na 78 okretaja. Nakon istaknutih izvođača dalmatinske pjesme koji su djelovali tijekom prve polovice 20. stoljeća, a čiji smo opus slušali u siječnju ove godine, na red su došli istaknuti skladatelji dalmatinskog melosa. Vjekoslav Knežević, Silvio Sutlović, Vlado Vicić i Mario Nardelli samo su neki od skladatelja čije je ime vremenom okopnjelo, pretvarajući niz prepoznatljivih melodija u narodno blago bez poznatog autora. Njihov je bogati rad zabilježen na izdanjima kuća Edison Bell Penkala, Elektroton i Jugoton. Voditelji slušaonice bili su dr. sc. Joško Ćaleta, suradnik na projektu i doktorandica Dora Dunatov. Slušaonica je održana hibridno, u knjižnici Instituta za etnologiju i folkloristiku u Zagrebu te putem platforme Zoom.
U četvrtak, 20. siječnja 2022. održana je slušaonica starih ploča posvećena istaknutim izvođačima dalmatinske pjesme na tvrdim pločama u produkciji diskografskih kuća Elektroton i Jugoton. Iz bogata repertoara, odabran je niz snimki u izvedbi Petra Tralića i njegove Grupe Dalmatinaca, Borisa Nikolića, Ansambla Dalmacija, Anice Zubović i drugih. Mnogi su od njih danas nezasluženo zaboravljeni i skrivaju se u prašnjavim brazdama tvrdih ploča koje su se četrdesetih i pedesetih godina prošloga stoljeća vrtjele na brojnim gramofonima i radio postajama bivše države, predstavljajući izuzetno bitan dio glazbene industrije. Slušaonicu održanu hibridno (uživo u knjižnici IEF-a i putem platforme Zoom) pripremili su dr. sc. Joško Ćaleta, suradnik na projektu i etnomuzikolog specijaliziran za glazbu na dalmatinskom području, i doktorandica na projektu Dora Dunatov.
Vidi: Snimka slušaonice / Popis glazbe
U utorak, 14. prosinca 2021., održali smo četvrtu slušaonicu starih ploča uz debatni klub. Slušaonica je ostvareno hibridno, tako da je ograničen broj posjetitelja sudjelovao uživo u knjižnici Instituta za etnologiju i folkloristiku u Zagrebu, dok su neki slušaonici pristupili virtualno putem platforme Zoom. Ova je slušaonica bila posvećena božićnim snimkama na šelak pločama, zbog čega je dobila naslov “Božić u ranoj hrvatskoj diskografiji“. S obzirom na odličnu kontinuiranu suradnju članova projekta s Gradskim muzejom Sisak, i ovoga smo puta događaj organizirali u suradnji s tom institucijom. Stoga je jedan od voditelja slušaonice bio Predrag Jelić, kustos Muzeja. Slušaonicu je, uz njega, vodila Irea Miholić, naša suradnica s IEF-a.
Vidi: Plakat / Snimka slušaonice
U petak, 29. listopada 2021., održali smo treću slušaonicu starih ploča uz debatni klub. Slušaonica je ostvareno hibridno, tako da je ograničen broj posjetitelja sudjelovao uživo u zbornici Muzičke akademije u Zagrebu, dok su neki slušaonici pristupili virtualno putem platforme Zoom. Ova je slušaonica bila posvećena temi vojne glazbe, zbog čega je dobila naslov “U ratu i miru: rane snimke vojnih glazbi na prostoru Hrvatske”. S obzirom na odličnu kontinuiranu suradnju članova projekta s Gradskim muzejom Sisak, i ovoga smo puta događaj organizirali u suradnji s tom institucijom. Stoga je jedan od voditelja slušaonice bio Predrag Jelić, kustos Muzeja, koji je u prvom dijelu predstavio povijesni kontekst vojne glazbe i koračnica. U drugom je dijelu glavnu riječ preuzela naša suradnica Jelka Vukobratović, koja se pak posvetila samom repertoaru i izvođačima vojne glazbe u produkciji Edison Bell Penkale. Slušaonica je urodila bogatom hibridnom raspravom, pokazujući koliko je zapravo širok i podroban odjek ove prilično male interesne niše.
Vidi: Snimka slušaonice
U petak, 29. siječnja 2021., održana je druga, potpuno virtualna slušaonica starih ploča uz debatni klub. Slušaonica pod naslovom “Zvuci izdržljivosti: zbirka Kraker Holandske kuće Gradskog muzeja Sisak” bila je posvećena jedinom informativno-interpretacijskom centru industrijske baštine u Hrvatskoj – Holandskoj kući. U toj poznatoj sisačkoj građevini iz 19. stoljeća čuva se impresivna zbirka sisačkog kolekcionara Velimira Krakera. Zbirku čini oko 1700 starih ploča i velik broj fonografa, gramofona i radio uređaja iz prve polovice 20. stoljeća. Gost virtualne audio-vizualne slušaonice bio je kustos zbirke Kraker, Predrag Jelić, s kojim je razgovarala doktorandica Dora Dunatov. Tako smo, barem na kratko, otputovali u glazbenu prošlost ozvučenu izborom iz Krakerove bogate kolekcije.
U znak podrške tom interaktivnom muzejskom centru, koji je u prosincu 2020. proslavio tek prvi rođendan, slušaonicu i debatni klub slušatelji su mogli pratiti putem platforme Zoom i Facebook, a snimka je dostupna i na YouTube kanalu.
Vidi: Plakat / Snimka slušaonice
U srijedu, 21. listopada 2020. u multimedijalnoj dvorani KGZ-a, kao dio ovogodišnje manifestacije Mjesec hrvatske knjige, održana je prva slušaonica starih ploča uz debatni klub s temom “Popevke je slagal: Vlaho Paljetak u ranoj hrvatskoj diskografiji”. Voditelji slušaonice bili su dr. sc. Jelka Vukobratović, suradnica na projektu i Igor Mladinić iz Glazbenog odjela KGZ. Prilog je snimala CMC TV, a osim uživo, slušaonica se mogla pratiti i putem Zoom aplikacije. Tom prilikom predstavljen je projekt koji financira HRZZ, a izlagači su naizmjence analizirali odabrane pjesme u izvedbi Vlahe Paljetka. Interaktivni pristup omogućio je i sudionicima da se uključe svojim komentarima i pitanjima tijekom same slušaonice.
Vidi: Najava / PPT / Zvučni primjeri / Fotogalerija / Prilog CMC TV-a / Snimka slušaonice / Izvještaj